Lymfmassage
Lymfmassage 90 min 900 kr
Lymfsystemet är en del i vårt immunförsvar.
I detta kärlsystem flyter så kallad lymfa; genomskinlig vätska som innehåller vatten, proteiner, vita blodkroppar, fettsyror, bakterier, skadade celler, cancerceller och gifter av som vi får i oss som lymfsystemet rensar ut ur kroppen.
Det löper parallellt med våra vener och blodkärl men har ingen egen pump som hjärtat, därför behöver vi hjälpa det att flöda.
När vårt lymfsystem är trögt kan de ge en mängs olika symptomer som ofta är svåra att komma till bukt med om inte lymfsystemet får flöda orderntligt. Symptomer kan uttrycka sig som: Stelhet, smärta och värk i kropp och leder, hvudvärk, migrän, vätskeansamling och svullnad - ofta kring ben och armar men även mage, övervikt och svårt att gå ned i vikt, stram bindväv, märkliga veck och gropar i huden, hudproblem eksem och psoriasis med mera
Lymfmassage är en mjuk och avslappnande behandling där både muskler och sinnet får vila. Du vilar på en infraröd värmemadrasss som ger systemet ytterligare en skjuts, lugnar nervsystem, startar läkning i kroppen och ökar flödet.
Med en neutral olja görs lätta strykningar och mjuka töjningar i lymfsystemets riktning. Massagen stimulerar lymfsystemet att föra ut överskottsvätska och slaggprodukter på ett effektivt sätt ur kroppen. Efter massagen får du egenvård att göra hemma och det är viktigt att du dricker mycket vatten och vätska för att stötta kroppebs fortsatta utrensning.
Lymfkuren 21 dagar
Vill du ha en extra boost kan du göra 21 dagars lymfkur
Denna kur innehåller:
-Hälsokontroll med frågeformulär vid start samt avslut
-3 lymfmassager 90 minuter som du får under 3 veckorstid (1 ggr per vecka)
-Guide till egenvårdsövningar som du gör hemma
-Guide till att andas rätt och övningar för att stötta din andning (länk till filmer)
-21 dagars clean eat upplägg med recept och inköpslista samt stöd under tiden
-Yoga som stöttar lymfsystemet (länk till film)
Upplägg för din egenvård hemma med yoga, andning, massage samt kost
Under dessa tre veckor är det viktigt att du avsätter ca 1 timmer (uppdelat på 3) varje dag. Jag finns med som din guide under dessa veckor för frågor och stöttning. Varje vecka då vi ses på massagen finns även utrymme att få extra hjälp/stöd samt svar på frågor och extra guidning.
Investering: 2900:- för hela upplägget inkl massagen

öppettider enköping
Onsdagar 9-16
Torsdagar 15-20:30
Varannan fredag 9:30-15
Varannan söndag 10-14